The resolution of the eye is ultimately limited by the pupil diameter. What is t
ID: 1463244 • Letter: T
Question
The resolution of the eye is ultimately limited by the pupil diameter. What is the smallest diameter spot the eye can produce on the retina if the pupil diameter is 3.74 mm? Assume light with a wavelength of = 550 nm. (Note: The distance from the pupil to the retina is 25.4 mm. In addition, the space between the pupil and the retina is filled with a fluid whose index of refraction is n = 1.336.) Hint: The size of the spot is twice the distance from the main axis to the first minimum.
Please post your answer in micrometers. Thank you!
Explanation / Answer
use the equation
sin theta = 1.22 L /D)
where L is wavelength = 550nm = 550(10^-9) m
D is diameter = 3.74 mm
L = 25.4 mm
Refractive index of the fluid, n = 1.336
sin theta = (1.22(/D))
sin theta = 1.22* 550 e -9 /(3.74 e -3)
theta = 0.0107 rad
so Now sue 2Y = 2L*tan theta
2y = 2L*tan(1.22(/D))
L Wavelength L = Lo/n
2Y = 2L*tan(1.22vacum/(nD
2y = 2* 0.0254*tan[sin-1(1.22*550e-9)/(1.336*.00375))]
= 3 um
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.