You have tied a rock to a piece of string and are spinning it around your head.
ID: 1462675 • Letter: Y
Question
You have tied a rock to a piece of string and are spinning it around your head. Eventually, you will let it go and it will fly off and break something valuable but for now let's discuss the rock as it spins on the string. The rock has a mass of 1 kg. Its circular path has a radius of .5 m and it makes two revolutions per second. Find the tension of the string.
The next step was for me to analyze the circular motion:
r = .5, Vt = 6.29, Ar= 79 ---> are those right?
The next step was for me to calculate the forces:
The next step is to solve for an expression for the angle the string will make with the horizontal. Not sure how to do this :(
Explanation / Answer
angular speed of rock, w = 2 rev/s
= 2*2*pi rad/s
= 12.57 rad/s
radial acceleration, a_rad = r*w^2
= 0.5*12.57^2
= 78.96 m/s^2
Now use Newton's second law, Fnet = m*a_rad
Tx = m*a_rad
= 1*78.96
= 78.96 N
Ty = m*g
= 1*9.8
= 9.8 N
so, tension in the rope, T = sqrt(Tx^2 + Ty^2)
= sqrt(9.8^2 + 78.96^2)
= 79.6 <<<<<<<----------Answer
angle made with vertical by string, theta = tan^-1(Tx/Ty)
= tan^-1(78.96/9.8)
= 82.9 degrees <<<<<<<---------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.