A square loop made of copper wire is falling out of a region where there is a ma
ID: 1462559 • Letter: A
Question
A square loop made of copper wire is falling out of a region where there is a magnetice field Bext = 0.14 T. The loop is falling with a constant velocity because of the current induced in the loop.
What is the velocity of the loop? Give your answer in m/s to at least three significant digits.
It will be useful to know that:
The mass density of copper (mass per volume) is 9.0x103 kg/m3.
The resistivity of copper is ? = 1.7x10-8 ?-m.
Remember that the resistance of a wire of length L and cross-sectional area A is R = ? L/A.
Explanation / Answer
here,
the magnetic feild , B = 0.14 T
the density , d = 9 * 10^3 kg/m^3
resistivity , p = 1.7 * 10^-8 ohm.m
resistance , r = p*4*L/Area
mass, m = d*A*4*L
let the velocity be v
i = B*v*l /r
i = 1.4 * v * l*area /( p*4*l)
i = 0.35*v*area/p
and the equating the forces
as the loop has zero velocity
f = B*i*L = m*g
1.4 * 0.35 * l*v*area/p = d*area*4*l *g
1.4 * 0.35 * v = (1.7 * 10^-8)*(9 * 10^3)*4*9.8
v = 0.012 m/s
the velocity of loop is 0.012 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.