A square loop made of copper wire is falling out of a region where there is a ma
ID: 1462513 • Letter: A
Question
A square loop made of copper wire is falling out of a region where there is a magnetice field Bext = 0.14 T. The loop is falling with a constant velocity because of the current induced in the loop.
What is the velocity of the loop? Give your answer in m/s to at least three significant digits.
It will be useful to know that:
The mass density of copper (mass per volume) is 9.0x103 kg/m3.
The resistivity of copper is = 1.7x10-8 -m.
Remember that the resistance of a wire of length L and cross-sectional area A is R = L/A.
Explanation / Answer
loop is falling with a constant velocity
=> mg = BIL ( gravitational force = magnetic force)
=> 9.0x103 *A*L*9.8 = B*VBL/R*L = B*VBL*A/
=> V = 9*10^3*9.8*1.7*10^-8/(0.14)^2 = 0.0765 m/s OR 7.65 cm/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.