Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A square coil, enclosing an area with sides 2.0 cm long, is wrapped with 2500 tu

ID: 1452045 • Letter: A

Question

A square coil, enclosing an area with sides 2.0 cm long, is wrapped with 2500 turns of wire. A uniform magnetic field perpendicular to its plane is turned on and increases to 0.25 T during an interval of 1.0 s. What average voltage is induced in the coil? 0.25 V 0.12 V 2.0 V 2.5 V In a circuit made up of an inductor L, a resistor R, an ammeter, a battery and a switch in series, the current is greatest at which of the following times, as measured after the switch is closed? zero at a time t = L/R one time constant ten time constants

Explanation / Answer

EMF = -N*d(phi)/dt

phi = B.A = B*A*cos theta

EMF = -N*A*dB/dt

N = 2500

A = L^2 = 0.02*0.02 = 4*10^-4 m^2

EMF = 2500*4*10^-4*0.25/1

EMF = 0.25 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote