A square loop made of copper wire is falling out of a region where there is a ma
ID: 1461692 • Letter: A
Question
A square loop made of copper wire is falling out of a region where there is a magnetice field Bext = 0.09 T. The loop is falling with a constant velocity because of the current induced in the loop. What is the velocity of the loop? Give your answer in m/s to at least three significant digits. It will be useful to know that: The mass density of copper (mass per volume) is 9.0x103 kg/m3. The resistivity of copper is ? = 1.7x10-8 ?-m. Remember that the resistance of a wire of length L and cross-sectional area A is R = ? L/A.
Explanation / Answer
Let I is the current through loop,
when magnetic force is equal to gravotational force the loop falls with constant speed.
B*I*L = m*g
I = m*g/(B*L) --(1)
we know, induced emf = B*v*L
induced current, I = induced emf/R
= B*v*L/R --(2)
from equations 1 and 2
B*v*L/R = m*g/(B*L)
v = m*g*R/(B^2*L^2)
multiply and devide with area A
v = m*g*R*A/(B^2*L^2*A)
= m/(L*A) * (R*A/L) *(1/B^2)
= 4*m/(4*L*A) * (R*A/L) *(1/B^2)
= 4*density*resistivity/B^2
= 4*9*10^3*1.7*10^-8/(0.09^2)
= 0.072 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.