A square coil of wire side I = 5.00 cm contains 100 loops and is positioned perp
ID: 1634142 • Letter: A
Question
A square coil of wire side I = 5.00 cm contains 100 loops and is positioned perpendicular to a uniform 0.600-T magnetic field, as shown in Fig 2. It is quickly pulled from the field at constant speed (moving perpendicular to B^vector) to a region where B drops abruptly to zero. At t = 0, the right edge of the coil is at the edge of the field. It takes 0.100 s for the whole coil to reach the field-free region. The coil total resistance is 100 Ohm. Find (a) the rate of change in flux through the coil. (b) The emf and current induced. (c) How much energy is dissipated in the coil (d) What was the average force required?Explanation / Answer
(A) Magnetic flux = N B A
= (100) (0.60) (0.05^2)
= 0.0375 Wb
rate of change of flux = (0.0375) / 0.100
= 0.375 Wb/s
(B) induced emf = rate of change of magnetic flux
= 0.375 Volt
current, I = e / R = 0.375 / 100
= 3.75 x 10^-3 A
(C) P = I^2 R
= (3.75 x 10^-3)^2 (100)
= 1.41 x 10^-3 W
(d) v = 0.05 / 0.10 = 0.5 m/s
P = F.v
1.4 x 10^-3 = 0.5 F
F = 2.81 x 10^-3 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.