The small spherical planet called \"Glob\" has a mass of 7.00×10 18 kg and a rad
ID: 1461384 • Letter: T
Question
The small spherical planet called "Glob" has a mass of 7.00×1018 kg and a radius of 6.53×104 m. An astronaut on the surface of Glob throws a rock straight up. The rock reaches a maximum height of 1.96×103 m, above the surface of the planet, before it falls back down. What was the initial speed of the rock as it left the astronaut's hand? (Glob has no atmosphere, so no energy is lost to air friction. G = 6.67×10-11 Nm2/kg2.)
(in m/s)
A 42.0 kg satellite is in a circular orbit with a radius of 1.60×105 m around the planet Glob. Calculate the speed of the satellite.
(in m/s)
Explanation / Answer
M = mass of planet = 7 x 1018 kg
r = radius of the planet = 6.53 x 104 m
acceleration due to gravity on the planet is given as
g = GM/r2 = (6.67 x 10-11) (7 x 1018 ) / (6.53 x 104 )2
g = 0.1095 m/s2
consider the motion of the rock
Vi = initial speed
Vf = final speed = 0 m/s
h = height
Using the equation
Vf2 = Vi2 + 2 a h
02 = Vi2 + 2 (- 0.1095) (1960)
Vi = 20.72 m/s
So option H
orbital speed is given as
V = sqrt(GM/R) = sqrt ((6.67 x 10-11) (7 x 1018 )/(1.6 x 105))
V = 54.02
so Option B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.