The slider P can be moved inward by means of the string S , while the slotted ar
ID: 1829245 • Letter: T
Question
The slider P can be moved inward by means of the string S, while the slotted arm rotates about point O. The angular position of the arm is given by ? = 0.55t - 0.032t2, where ? is in radians and t is in seconds. The slider is at r = 1.46 m when t = 0 and thereafter is drawn inward at the constant rate of 0.12 m/s. Determine the velocity v and acceleration a of the slider when t = 4.4 s. Express your answers in the x-y coordinate system.
Explanation / Answer
let us denote the angle by A => A= 0.55t-0.032(t^2)
dA/dt = w = 0.55 - 0.064t (angular speed)
dw/dt = alpha = -0.064
at t=4.4s A = 1.80048 rad w= 0.2684 rad/s alpha = -0.064 rad/(s^2)
=> w = 0.2684 k alpha = -0.064 k
dr/dt = -0.12 m/s (as it is dragged inside)
=> r = -0.12t +c at t=0 r= 1.46m => r= -0.12t + 1.46
=> at t=4.4s r=0.932m
vector, r = r(cosA i + sinA j)
= 0.932(cosA i + sinA j)
= -0.2122 i + 0.9075 j
velocity of P , V = w x r + Vr
where Vr is the realtive velocity of P w.r.t slider
in this case Vr = -0.12(cosA i + sinA j)
= 0.02732 i - 0.11685 j
=> V = (0.2684 k) x ( -0.2122 i + 0.9075 j ) + (0.02732 i - 0.11685 j)
= - 0.05695 j - 0.243573 i + (0.02732 i - 0.11685 j)
= -0.216253 i - 0.1738 j m/s
To find acceleration let us take a moving frame attached to the slider.So the moving frame rotates with same w and alpha of slider.Let P' be a point on the slider that exactly coincides with P at the given instant but does not move relative to the slider.
then ,
acceleration of P, aP = aP' + aP/relative to moving frame+ a,coriolis
aP' is the acceleration of P'
a,coriolis is the coriolis acc. which is 2(wxVr)
aP' = alpha x r - (w^2) r
= -0.064 k x (-0.2122 i + 0.9075 j) - (0.2684^2) (-0.2122 i + 0.9075 j)
= 0.013581 j + 0.05808 i + 0.015287 i - 0.065375 j
= 0.073367 i -0.051794 j
aP/relative = d(Vr)/dt =0 as Vr = -0.12 m/s is constant
a,coriolis = 2(0.2684 k x (0.02732 i - 0.11685 j) )
= 0.014665 j + 0.062725 i
=> aP = 0.073367 i -0.051794 j + 0 + 0.014665 j + 0.062725 i
=( 0.136092 i - 0.037129 j ) m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.