A tennis player receives a shot with the ball (0.0600 kg) traveling horizontally
ID: 1461117 • Letter: A
Question
A tennis player receives a shot with the ball (0.0600 kg) traveling horizontally at 15.5 m/s and returns the shot with the ball traveling horizontally at 38.5 m/s in the opposite direction. (Assume the initial direction of the ball is in the x direction.)
(a) What is the impulse delivered to the ball by the tennis racket?
(b) Some work is done on the system of the ball and some energy appears in the ball as an increase in internal energy during the collision between the ball and the racket. What is the sum
W Eint
for the ball?
J
Explanation / Answer
a) Apply Impulse-momentum theorem
Impulse = change in momentum
= m*(v2 - v1)
= 0.06*(38.5 - (-15.5))
= 3.24 N.s
so, Impulse = 3.24 i N.s
b) W - delta_E = change in kinetic energy
= 0.5*m*(v2^2 - v1^2)
= 0.5*0.06*(38.5^2 - 15.5^2)
= 37.26 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.