Ball 1, with a mass of 130 g and traveling at 10 m/s, collides head on with ball
ID: 1460683 • Letter: B
Question
Ball 1, with a mass of 130 g and traveling at 10 m/s, collides head on with ball 2, which has a mass of 340 g and is initially at rest. What are the final velocities of each ball if the collision is perfectly elastic? Express your answer using two significant figures. Express your answer using two significant figures. What are the final velocities of each ball if the collision is perfectly inelastic? Express your answer using two significant figures. Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
Let
m1 = 130 g, u1 = 10 m/s
m2 = 340 g, u2 = 0
after the collsion,
A) v1 = (m1 - m2)*u1/(m1+m2)
= (130 - 340)*10/(130 + 340)
= -4.47 m/s
B) V2 = 2*m1*u1/(m1+m2)
= 2*130*10/(130 + 340)
= 5.53 m/s
C) in perfectly inelastic collision, both balls stick and move together.
m1*u1 = (m1+m2)*v
v = m1*u1/(m1+m2)
= 130*10/(130+340)
= 2.77 m/s
v1 = 2.77 m/s
d) v2 = 2.77 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.