Ball 1, with a mass of 130 g and traveling at 12.0 m/s , collides head on with b
ID: 1349330 • Letter: B
Question
Ball 1, with a mass of 130 g and traveling at 12.0 m/s , collides head on with ball 2, which has a mass of 330 g and is initially at rest.
Part A
What are the final velocities of each ball if the collision is perfectly elastic?
Express your answer with the appropriate units.
Part B
Express your answer with the appropriate units.
Part C
What are the final velocities of each ball if the collision is perfectly inelastic?
Express your answer with the appropriate units.
Part D
Express your answer with the appropriate units.
(vfx)1 =Explanation / Answer
When the collision is perfectly elastic
A ) let the velocities be v1 and v2 after collision
velocity of approach = velocity of recess
=(v2-v1 ) = u1-u2
= (v2-v1 ) = 12- 0
v2-v1 = 12 .............(1)
by the conservation of momentum , we have
m1v1 + m2v2 = m1u1+m2u2
0.13v1 + 0.33v2 = 0.13*12 + 0
0.13v1 + 0.33v2 = 1.56 ...................(2)
multiplyin the (1) by 0.13 and adding we get
0.46 v2 = 3.12
v2 = 6.78 m /s
v1 = 6.78 - 12 = -5.22 m/s
velocity of ball with 330g = 6.78m/s
velocity of ball with 130g = 5.22 m/s
When the collision is perfectly inelastic , both the masses will stick to each other and move with the same speed
let the speed of the mass be v
so by the conservation of momentum , we have
m1u1+m2u2 = (m1+m2)V
0.13*12 + 0 = (0.13+0.33)V
V = 3.4 m/s
vfx1 = 3.4m/s vfx2 = 3.4m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.