A- A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need fo
ID: 1459193 • Letter: A
Question
A- A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for "green" or sustainable energy. In certain parts of the country, wind farms are a viable alternative to conventional energy sources. An average wind turbine (the device which converts rotational motion to electricity) has a maximum capacity of 1.20 MW. However, realistically the wind turbine never runs at full power. If a wind turbine runs at 33.8% capacity for 1.00 year, how much energy does the wind turbine generate?
B- An average American household consumes 10500 kWh in 1.00 year. How many houses can the one wind turbine power?
Explanation / Answer
total energy produced for one year is calculated as follows:
P = efficiency*capacity of turbine*time
= 0.338 *1.2x106 * 8760 =3553056000 = 3553056 KWhr
The number of houses is calculated as follows:
number of houses = total energy/energy consumed by 1 house
= 3553056 / 10500
= 338 houses
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.