A* A long current-carrying wire, oriented North-South, lies on a table (it is co
ID: 1883594 • Letter: A
Question
A* A long current-carrying wire, oriented North-South, lies on a table (it is connected to batteries which are not shown). A compass lies on top of the wire, with the compass needle about 3 mm above the wire. With the current running, the compass deflects 14 degrees to the West. At this location, the horizontal component of the Earth's magnetic field is about 2e-5 tesla. What is the magnitude of the magnetic field at location A, on the table top, a distance 2.7 cm to the East of the wire, due only to the current in the wire? IBI- What is the direction of the magnetic field at location A, due only to the current in the wire?-Select. teslaExplanation / Answer
given current carrying wire is in north south direction
compass needle is 3mm above the wire
deflectin, phi = 14 deg to west
horiaontal component of earth magnetic field, Bh = 2*10^-5 T
a. current in wire = i
magneitc field due to wire is towards west, and magnetic field due to earth is to north
hence
tan(phi) = tan(14) = 2ki/dBh = 2*10^-7*i/3*10^-3*2*10^-5
i = 0.0747984008 A
hence atr d = 2.7 cm
B = 2ki/d= 5.5406*10^-7 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.