A guitar string is 90 cm long and has a mass of 3.7 g . The distance from the br
ID: 1459189 • Letter: A
Question
A guitar string is 90 cm long and has a mass of 3.7 g . The distance from the bridge to the support post is L=62cm, and the string is under a tension of 540 N .
What are the frequencies of the fundamental and first two overtones?
Express your answers using two significant figures. Enter your answers in ascending order separated by commas.
876.9,584.6 Hz but it keeps saying that Your answer does not have the correct number of comma-separated terms.
Im not sure if this is right or if I am doing something wrong
I gotExplanation / Answer
first
p= 0.0037 / 0.9 = 0.004111kg/m
f = ( 1 /2 * L) * sqrt(t/)
f = (1 / 2* 0.62) * sqrt(540 / 0.004111)= 292.28[Hz] fundamental frequency
f2 = 292.28 * 2 = 584.56[Hz] , (2nd. harmonic 1st. overtone)
f3 = 292.28*3 = 876.84[Hz] , (3rd. harmonic 2nd. overtone)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.