A guitar string is 90cm long and has a mass of 3.8g. The distance from the bridg
ID: 1289492 • Letter: A
Question
A guitar string is 90cm long and has a mass of 3.8g. The distance from the bridge to the support post is L=62cm and the string is under a tension of 530N.What are the frequencies of the fundamental and 1st two overtones? A guitar string is 90cm long and has a mass of 3.8g. The distance from the bridge to the support post is L=62cm and the string is under a tension of 530N.
What are the frequencies of the fundamental and 1st two overtones?
What are the frequencies of the fundamental and 1st two overtones?
Explanation / Answer
==================================
fundamental frequency f = (1/2L)(sqrt(T/u)
where u is mass per unit length
so
f = ( 1/2*0.62) *(sqrt(530/(0.0038/0.9)
f = 285.7 Hz or 286 Hz
------------------------------------------------
frequency of 1st over tone = 2f1 = 2*286 = 571 Hz
f3 = 3f 1 = 3*286 = 858 Hz
=========================================
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.