a 70kg astronaut is space walking outside the space capsual and is stationary wh
ID: 1458904 • Letter: A
Question
a 70kg astronaut is space walking outside the space capsual and is stationary when the tether line breaks. as a means of returning to the capsule he throws his 2.0 kg space hammer at a speed of 14ms away from the capsule. at what speed does the astronaut move toward the capsule? a 70kg astronaut is space walking outside the space capsual and is stationary when the tether line breaks. as a means of returning to the capsule he throws his 2.0 kg space hammer at a speed of 14ms away from the capsule. at what speed does the astronaut move toward the capsule? a 70kg astronaut is space walking outside the space capsual and is stationary when the tether line breaks. as a means of returning to the capsule he throws his 2.0 kg space hammer at a speed of 14ms away from the capsule. at what speed does the astronaut move toward the capsule?Explanation / Answer
given,
mass of astronaut = 70 kg
mass og happer = 2 kg
speed of hammer = 14 m/s
by sonservation of momentum
initial momentum = final momentum
0 = 2 * 14 - 70 * v
v = 0.4 m/s
speed of astronaut = 0.4 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.