The force on a wire is a maximum of 7.00×102N when placed between the pole faces
ID: 1458620 • Letter: T
Question
The force on a wire is a maximum of 7.00×102N when placed between the pole faces of a magnet. The current flows horizontally to the right and the magnetic field is vertical. The wire is observed to "jump" toward the observer when the current is turned on.
Part B
If the pole faces have a diameter of 10.5 cm , estimate the current in the wire if the field is 0.28 T.
Express your answer using two significant figures.
Part C
If the wire is tipped so that it makes an angle of 20.0 with the horizontal, what force will it now feel?
Explanation / Answer
Using the left-hand rule for magnetic fields
the wire would only jump towards the observer if the field is going from bottom to top ie
PART B)
F = BIL (B->flux; I->current, L->length of wire in the field)
I = F/BL
I = 7.00*10-2 / 0.28 x 0.105
I = 2.380 A
C) F(new) =F(old) cos 10
= 7.00*10-2 x cos20
F= 6.57*10-2 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.