During the 2007 French Open, Venus Williams hit the fastest recorded serve in a
ID: 1456966 • Letter: D
Question
During the 2007 French Open, Venus Williams hit the fastest recorded serve in a premier women’s match, reaching a speed of 58 m/s (209 km/h). What is the average force exerted on the 0.057-kg tennis ball by Venus Williams’ racquet, assuming that the ball’s speed just after impact is 58 m/s, that the initial horizontal component of the velocity before impact is negligible, and that the ball remained in contact with the racquet for 5.0 ms (milliseconds)?
Choose correct answers:
660 N
1660 N
25 N
4000 N
Explanation / Answer
Here ,
final speed of ball , v = 58 m/s
mass of ball , m = 0.057 Kg
Using second law of motion
force = change in momentum /time
force = 0.057 * (58 - 0)/.005
force = 661 N = 660 V
the force acting on the ball is 660 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.