The force on a wire is a maximum of 5.65×10 2 Nwhen placed between the pole face
ID: 1454320 • Letter: T
Question
The force on a wire is a maximum of 5.65×102 Nwhen placed between the pole faces of a magnet. The current flows horizontally to the right and the magnetic field is vertical. The wire is observed to "jump" toward the observer when the current is turned on.
A)What type of magnetic pole is the top pole face?
B)If the pole faces have a diameter of 13.5 cm , estimate the current in the wire if the field is 0.158 T .
C)If the wire is tipped so that it makes an angle of 19.0 with the horizontal, what force will it now feel?
Explanation / Answer
A) Using the left-hand rule for magnetic fields :
the wire would only jump towards the observer if the field is going from bottom to top
i.e Top is the South pole face
B) F= 5.65*10^-2 N , L = 13.5 cm , B =0.158 T
F = BIL
5.65*10^-2 = 0.158*0.135*I
I = 2.65 A
C) Fnew = iLBsin(theta)
Fnew = F *sin(90 -19) = 5.65*10^-12*cos(19)
Fnew = 5.34*10^-2 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.