An RLC circuit is composed of a 4.5 resistor, a 250 mF capacitor and a 2.50 mH i
ID: 1453038 • Letter: A
Question
An RLC circuit is composed of a 4.5 resistor, a 250 mF capacitor and a 2.50 mH inductor. If the RLC circuit is connected to an alternating current (AC) with a peak voltage of 9 V, calculate the peak current at the resonance angular frequency (omega) of 40.0 Hz.
An RLC circuit is composed of a 4.5 resistor, a 250 mF capacitor and a 2.50 mH inductor. If the RLC circuit is connected to an alternating current (AC) with a peak voltage of 9 V, calculate the peak current at the angular frequency (omega) of 4000 Hz. Why is this problem different significantly from the earlier problem?
Explanation / Answer
impedance Z = sqrt(R^2 + (Xl-Xc)^2)
XL = inductive reactance = wL = (2*pi*f*L)
XL = 2*pi*40*2.50*10^-3 = 0.6283 ohms
Xc = capcitive reactance = 1/wc = 1/(2*pi*f*C)
Xc = 1/(2*pi*40*250*10^-3) = 0.0159 ohms
Z = sqrt(4.5^2+(0.6283-0.0159)^2) = 4.54 ohms
peak current Imax = Emax/z = 9/4.54 = 1.98 A <<-----answer
_________________
impedance Z = sqrt(R^2 + (Xl-Xc)^2)
XL = inductive reactance = wL = (2*pi*f*L)
XL = 2*pi*4000*2.50*10^-3 = 62.83 ohms
Xc = capcitive reactance = 1/wc = 1/(2*pi*f*C)
Xc = 1/(2*pi*4000*250*10^-3) = 0.000159 ohms
Z = sqrt(4.5^2+(062.83-0.000159)^2) = 63 ohms
peak current Imax = Emax/z = 9/63 = 0.143 A <<-----answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.