An R L C series circuit consists of a 450-resistor, a 3.00-mF capacitor, and a 1
ID: 1370278 • Letter: A
Question
An RLC series circuit consists of a 450-resistor, a 3.00-mF capacitor, and a 1.00-Hinductor. The circuit is driven by a power source that oscillates at 20.0 Hz and has an Erms value of 40.0 V . The power source is switched on at t= 0 and at that instant the emf is at its maximum value.
Part A
Calculate the power supplied at t = 0.0200 s.
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Calculate the power supplied at t = 0.0375 s.
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Calculate the power supplied at t = 0.0500 s.
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
no figure given
P=Explanation / Answer
A) power delivered is P = Irms^2*R
Irms = Erms/Z
impedence Z = sqrt(R^2 +(XL-Xc)^2)
XL = 2*pi*f*L = 2*3.142*20*1 = 125.68 ohm
XC = 1/(2*pi*f*C) = 1/(2*3.142*20*3*10^-3) = 2.65 ohm
Z = sqrt(450^2 +(125.68-2.65)^2) = 466.5 ohm
Irms = 40/466.5 = 0.0857 A
then P = 0.0857*0.0857*450 = 3.305 W
B) P = 3.305 W
C) P 3.305 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.