Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An R L C circuit with R = 25.6 , L = 361 mH , and C = 48.9 F is connected to an

ID: 1635075 • Letter: A

Question

An RLC circuit with R = 25.6 , L = 361 mH , and C= 48.9 F is connected to an ac generator with an rms voltage of 26 V .

A.) Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is equal to the resonance frequency.

Express your answer using two significant figures.

B.)Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is twice the resonance frequency.

Express your answer using two significant figures.

C.)Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is half the resonance frequency.

Express your answer using two significant figures.

Explanation / Answer

P = Vrms^2/Z

Pavg = P/2

Z = sqrt (R^2 + (XL - Xc)^2)

1.

at resonance frequency

Z = R

P = 26^2/25.6 = 26.41 W

Pavg = P/2 = 13.205 W

2.

resonance frequency will be

fr = 1/(2*pi*sqrt (LC))

fr = 1/(2*pi*sqrt (361*10^-3*48.9*10^-6))

fr = 37.88 Hz

f1 = 2*fr = 75.76 Hz

XL = w*L = 2*pi*f*L = 2*pi*75.76*361*10^-3 = 171.84 ohm

Xc = 1/wC = 1/(2*pi*f*C) = 1/(2*pi*75.76*48.9*10^-6) = 42.96 ohm

Z = sqrt (25.6^2 + (171.84 - 42.96)^2) = 131.40 ohm

P = 26^2/131.40 = 5.14 W

Pavg = P/2 = 2.57 W

C.

f2 = fr/2 = 37.88/2 = 18.94 Hz

XL = w*L = 2*pi*f*L = 2*pi*18.94*361*10^-3 = 42.96 ohm

Xc = 1/wC = 1/(2*pi*f*C) = 1/(2*pi*18.94*48.9*10^-6) = 171.84 ohm

Z = sqrt (25.6^2 + (42.96 - 171.84)^2) = 131.40 ohm

P = 26^2/131.40 = 5.14 W

Pavg = P/2 = 2.57 W

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote