A concave mirror has a focal length of 30.6 cm. The distance between an object a
ID: 1449216 • Letter: A
Question
A concave mirror has a focal length of 30.6 cm. The distance between an object and its image is 61.0 cm. Find (a) the object and (b) image distances, assuming that the object lies beyond the center of curvature and (c) the object and (d) image distances, assuming that the object lies between the focal point and the mirror.
A concave mirror has a focal length of 30.6 cm. The distance between an object and its image is 61.0 cm. Find (a) the object and (b) image distances, assuming that the object lies beyond the center of curvature and (c) the object and (d) image distances, assuming that the object lies between the focal point and the mirror.Explanation / Answer
f = -30.6 cm
1/u + 1/v = 1/f
but (u - v) = -61
u = -61 + v
1/(-61 + v) + 1/v = -1/30.6
(2v-61)*30.6 = -v^2 + 61v
v^2 + 0.2v - 1927.6 = 0
v = (-122.2 +-(87.8))/2
v = -17.1954 cm
u = -78.19 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.