A solenoid with 1200 turns per meter has a diameter of 6.00 cm. A current I = 2.
ID: 1447293 • Letter: A
Question
A solenoid with 1200 turns per meter has a diameter of 6.00 cm. A current I = 2.65 A flows in the clockwise direction (when viewed from location P) in the solenoid. A rectangular loop of length L = 16.0 cm, width w = 12.5 cm, and 2 turns is centered on the axis of the solenoid.
(a) Find the magnitude of the magnetic flux through one turn of the rectangular loop. I found: 1.130e-5 Wb
(b) When the current is increased to 5.37 A, the magnitude of the induced emf in the rectangular loop is 116 mV. How long did it take for the current to get to this value (in ms)?
P.Explanation / Answer
PART A
A = w*L = 12.5*16 = 200 cm2 = 2*10-2 m2
As = pi*R2 = pi*32 = 2.826*10-3 m2
B = miu*n*l = 4*pi*10-7*1200*2.65 = 3.996*10-3
Magnetigflux = B*As = 3.996*10-3*2.826*10-3 = 1.13*10-5
PART B
E = (Flux final - Flux intial)/t
Flux final = 2*4*pi*10-7*1200*5.37*2.826*10-3 = 4.576*10-5
Fluxinitial = 2*4*pi*10-7*1200*2.65*2.826*10-3 = 2.2585*10-5
116 = 4.576*10-5 - 2.2585*10-5/t
t= 1.975*10-4 s = 0.1975 ms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.