A solenoid with 1200 turns per meter has a diameter of 8.00 cm. A current I = 2.
ID: 1291206 • Letter: A
Question
A solenoid with 1200 turns per meter has a diameter of 8.00 cm. A current I = 2.41 A flows in the clockwise direction (when viewed from location P) in the solenoid. A rectangular loop of length L = 16.0 cm, width w = 12.5 cm, and 2 turns is centered on the axis of the solenoid. A coil is wrapped around a horizontal cylinder. Around the center of the coil is a rectangular loop of wire at the right angle to the cylinder. The rectangle has a length of L and a width of w. There is a point labeled P to the right of the endcap of a cylinder. From the perspective of the point P a curving arrow labeled I is running clockwise down the coil away from point P.
(a) Find the magnitude of the magnetic flux through one turn of the rectangular loop.
_________________ Wb
(b) When the current is increased to 5.37 A, the magnitude of the induced emf in the rectangular loop is 116 mV. How long did it take for the current to get to this value?
________________ ms
(c) What is the direction of the induced current in the rectangular loop as viewed from the location P?
A solenoid with 1200 turns per meter has a diameter of 8.00 cm. A current I = 2.41 A flows in the clockwise direction (when viewed from location P) in the solenoid. A rectangular loop of length L = 16.0 cm, width w = 12.5 cm, and 2 turns is centered on the axis of the solenoid. A coil is wrapped around a horizontal cylinder. Around the center of the coil is a rectangular loop of wire at the right angle to the cylinder. The rectangle has a length of L and a width of w. There is a point labeled P to the right of the endcap of a cylinder. From the perspective of the point P a curving arrow labeled I is running clockwise down the coil away from point P. (a) Find the magnitude of the magnetic flux through one turn of the rectangular loop. _________________ Wb (b) When the current is increased to 5.37 A, the magnitude of the induced emf in the rectangular loop is 116 mV. How long did it take for the current to get to this value? ________________ ms (c) What is the direction of the induced current in the rectangular loop as viewed from the location P?Explanation / Answer
here is a similar problem done by me................
n = 1200 turns/m
d = 0.05 m
r = d/2 = 0.025 m
area of the solenoid, a = pi*r^2 = 1.9625*10^-3 m^2
i = 2.47 A
L = 0.16 m
N = 2 turns
a) B1 = mue*n*i1 = 3.723*10^-3 T
magneti flux = N*A*B1 = 1.462*10^-5 T.m^2 or weber
b) B2 = mue*n*i2 = 8.214*10^-3 T
emf = N*A*(B2-B1)/t
116*10^-3 = 17.63*10^-6/t
t = 17.63*10^-6/116*10^-3 = 0.152 ms
c) indused current flows in counterclockwise direction.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.