You are designing a lathe motor, part of which consists of a uniform cylinder wh
ID: 1446637 • Letter: Y
Question
You are designing a lathe motor, part of which consists of a uniform cylinder whose mass is 135 kg and whose radius is 0.50 m that is mounted so that it turns without friction on its axis, which is fixed. The cylinder is driven by a belt that wraps around its perimeter and exerts a constant torque. At t = 0, the cylinder's angular velocity is zero. At t = 25 s, its angular speed is 500 rev/min.
(a) What is the magnitude of the cylinder's angular momentum at t = 25 s?
kg·m2/s
(b) At what rate is the angular momentum increasing?
kg·m2/s2
(c) What is the magnitude of the torque acting on the cylinder?
N·m
(d) What is the magnitude of the frictional force acting on the rim of the cylinder?
N
Explanation / Answer
moment of inertia of cylinder, I = 0.5mr^2 = 0.5*135*0.5^2 = 16.875
a) Angular momentum = Iw
w = 500 rev per min = 500*2pi/60 rad/sec
Angular momentum = 16.875*500*2*3.14/60 = 883.125 kg m^2 / s
b) Rate of change of angular momentum = Ia (where a = angular acceleration)
now, v = u + at
v = 500*2*pi/60
u = 0
a = ?
t = 25s
so a = 2.093
rate = 16.875*2.093 = 35.325 kg m^2 / s^2
c) Torque = Ia =35.325 Nm
d) T = f*r
f = 35.325/0.5 = 70.65 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.