You are designing a lathe motor, part of which consists of a uniform cylinder wh
ID: 1450790 • Letter: Y
Question
You are designing a lathe motor, part of which consists of a uniform cylinder whose mass is 55 kg and whose radius is 0.50 m that is mounted so that it turns without friction on its axis, which is fixed. The cylinder is driven by a belt that wraps around its perimeter and exerts a constant torque. At t = 0, the cylinder's angular velocity is zero. At t = 25 s, its angular speed is 450 rev/min.
(a) What is the magnitude of the cylinder's angular momentum at t = 25 s?
kg·m2/s
(b) At what rate is the angular momentum increasing?
kg·m2/s2
(c) What is the magnitude of the torque acting on the cylinder?
N·m
(d) What is the magnitude of the frictional force acting on the rim of the cylinder?
N
Explanation / Answer
a.)
angular momentum (L)=Iw=moment of inertia (kind of like the angular equivalent of mass) times angular velocity
I = (1/2)MR^2 for a uniform cylinder
w = 450 rev/min
450 x 2pi / 60sec = 47.1 rad/sec
L=((1/2)(55)(0.5)^2) x (47.1) = 323.81 kg.m^2 / s^2
b.)
rate = change in L / change in time
= 323.81 / 25 sec
= 12.95
c.)
T= dL/d
t = 12.95 the same as part b
d.)
T = Fr
F = T/r = 12.95 / 0.5 = 25.9 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.