You are designing a delivery ramp for crates containing exercise equipment. The
ID: 1478412 • Letter: Y
Question
You are designing a delivery ramp for crates containing exercise equipment. The crates of weight 1500 N will move with speed 1.8 m/s at the top of a ramp that slopes downward at an angle 21.0 . The ramp will exert a 537 N force of kinetic friction on each crate, and the maximum force of static friction also has this value. At the bottom of the ramp, each crate will come to rest after compressing a spring a distance x. Each crate will move a total distance of 7.6 m along the ramp; this distance includes x. Once stopped, a crate must not rebound back up the ramp.
Calculate the maximum force constant of the spring kmax that can be used in order to meet the design criteria.
Explanation / Answer
by conservation of energy
initial energy = final energy
mgh + 0.5 * mv^2 = 0.5 * kx^2 + friction force * distance
1500 * 7.6 * sin(21) + 0.5 * 1500 * 1.8^2 / 9.8 = 0.5 * k * x^2 + 537 * 7.6
at bottom the crate is in equilibrium so net force on it will be 0
kx = friction force
kx = 537
on solving we'll get
k = 571.812 N/m
maximum force constant of spring = 571.812 N/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.