A 62.0-kg skier is moving at 6.80 m/s on a frictionless, horizontal, snow-covere
ID: 1446562 • Letter: A
Question
A 62.0-kg skier is moving at 6.80 m/s on a frictionless, horizontal, snow-covered plateau when she encounters a rough patch 4.80 m long. The coefficient of kinetic friction between this patch and her skis is 0.300. After crossing the rough patch and returning to friction-free snow, she skis down an icy, frictionless hill 2.50 m high.
How fast is the skier moving when she gets to the bottom of the hill?
Express your answer with the appropriate units.
How much internal energy was generated in crossing the rough patch?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
Here ,
mass of skier , m = 62 Kg
initial speed , u = 6.8 m/s
distance d, = 4.8 m
uk = 0.30
height , h = 2.50 m
let the speed of skier when she get to the bottom is v
Using conservation of energy
0.5 * m * v^2 = 0.5 * m * u^2 + m *g * h - uk * m *g * d
0.5 * 62 * v^2 =0.5 * 62 * 6.8^2 + 62 * 9.8 * 2.50 - 0.30 * 62 * 9.8 * 4.80
solving for v
v = 8.19 m/s
the speed of the skier at the bottom is 8.19 m/s
Internal energy generated in crossing the rough patch = work done by friction
Internal energy generated in crossing the rough patch = 0.30 * 62 * 9.8 * 4.80
Internal energy generated in crossing the rough patch = 875 J
the Internal energy generated in crossing the rough patch is 875 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.