A 60g ball is tied to the end of a 50 -cm-long string and swung in a vertical ci
ID: 1282438 • Letter: A
Question
A 60g ball is tied to the end of a 50 -cm-long string and swung in a vertical circle. The center of the circle, as shown in the figure,(Figure 1) is 150 cm above the floor. The ball is swung at the minimum speed necessary to make it over the top without the string going slack.
A 60g ball is tied to the end of a 50 -cm-long string and swung in a vertical circle. The center of the circle, as shown in the figure,(Figure 1) is 150 cm above the floor. The ball is swung at the minimum speed necessary to make it over the top without the string going slack. a) If the string is released at the instant the ball is at the top of the loop, how far to the right does the ball hit the ground?Explanation / Answer
a) v^2/r = g
v = sqrt(g*r)
= sqrt(9.8*0.5)
= 2.213 m/s
let t is the time taken to hit the ground.
h = 0.5*g*t^2
t = sqrt(2*h/g)
= sqrt(2*2/9.8)
= 0.639 s
so, x = v*t
= 2.213*0.639
= 1.414 m <<<<<<<<---------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.