A 60cm radius, 2.0kg wheel rolls along at an initial angular velocity of 2.4rad/
ID: 1302872 • Letter: A
Question
A 60cm radius, 2.0kg wheel rolls along at an initial angular velocity of 2.4rad/s. Friction applies a constant force perpendicular to the radius as shown causing the wheel to coast to a stop in 10.0s. The moment of inertia of the wheel can be calculated as .5mr2. Find the following and show all work:
1. linear speed =
2. torque applied by friction =
3. angular acceleration =
4. moment of inertia =
5. time to come to rest =
6. angular displacement before stopping =
7. distance it rolls before stopping =
Explanation / Answer
1) linear speed v =w*r = 2.4*0.6 = 1.44 m/s
3) wf = wi + a*t
0 = 2.4 + a*10
a = - 0.24 rad/s^2 (a is the angular accelration)
2) torque due to friction = moment of inertia*a
torque = 0.5mr^2*a = 0.5*2*0.6^2*0.24 = 0.0864 Nm
4) moment of inertia =0.5mr^2 = 0.36 kgm^2
5) time to come to rest = 10s
6) angular displacement = w*t - 0.5*a*t^2 = 12 radians
7) distance it rolls = 12*r = 7.2 metres
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.