A parallel-plate capacitor has a capacitance of C0 = 5.40 pF when there is air b
ID: 1446026 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor has a capacitance of C0 = 5.40 pF when there is air between the plates. The separation between the plates is 1.25 mm . (a) What is the maximum magnitude of charge that can be placed on each plate if the electric field in the region between the plates is not to exceed 3.00×10^4 V/m ? (b) A dielectric with a dielectric constant of 2.60 is inserted between the plates of the capacitor, completely filling the volume between the plates. Now what is the maximum magnitude of charge on each plate if the electric field between the plates is not to exceed 3.00×10^4 V/m ? ****Please provide concise equations to solve thisExplanation / Answer
A. Given
E = 3*10^4 V/m
C0 = 5.4 pF
d = 1.25 mm = 1.25*10^-3 m
Electric field = potential/d
E = V/d
Q = CV
from above equations:
E = Q/Cd
Q = E*C*d
Q = 3*10^4*5.4*10^-12*1.25*10^-3
Q = 2.025*10^-10 C = 202.5 pC
B.
C = k*e0*A/d
Now
C1 = k*Co = 2.6*5.4*10^-12 = 14.04 pF
rest procedure is same
Q = E*C1*d
Q = 3*10^4*14.04*10^-12*1.25*10^-3 = 5.265*10^-10
Q = 526.5 pF
Let me know if you have any doubt.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.