A parallel plate with metal plates, each of area 1.00m_2 is separated by 1.00 mm
ID: 1519393 • Letter: A
Question
A parallel plate with metal plates, each of area 1.00m_2 is separated by 1.00 mm. calculate the capacitance. 8.85 PF 8.85 nF 8.85 mF 8.85 micro F None using the data given in question 1 above, if the voltage is 3.00 times 10^3 V.what is the charge stored in the capacitor? 26.6 mu C 76 mu C 26.6 Mc 29.6 muC none A conductor carries a current of 5A for 4 min, what is the number of electrons that pass through the cross sectional area conductor? 7.50 times 10^23 9.50 times 10^21 7.50 times 10^21 8.50 times 10^21 none.Explanation / Answer
Capacitance = k x 0 x area / separation
Capacitance = ?
k=1 air
0 = 8.854 10^-12 F/m
area = 1.0 m^2
s = 1*10^-3 m
So,
Capacitance = 1*8.854*10^-12*1/10^-3
= 8.854 10^-9 F
Q = CV
So, Q = 8.854 10^-9 * 3*10^3
= 26.56uC
Please post one question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.