A parallel platecapacitor is formed of two plane conductors each of area A = 9.0
ID: 1664744 • Letter: A
Question
A parallel platecapacitor is formed of two plane conductors each of area A = 9.0dm2 separated by a distance of d = 3.0 mm. Thepermittivity of free space is 0= 8.854 * 10–12 F/m.Ignore edge effects.
Case 1: The spacebetween the plates (the gap) is filled with air that has adielectric constant of =1.0 and the capacitor is connected to a power source supplying a V= 12.0 V potential difference.
(a) Find thecapacitance of the capacitor, C.
(b) Find themagnitude of the charge on each of the plates, Q.
(c) Find the surfacedensity of the charge on the plates, .
(d) Find themagnitude of the electric field in the gap, E.
(e) Find theelectrical potential energy stored in the capacitor, U.
Case 2: While thecapacitor remains connected to the power supply (V' = V) , a sheetof glass that has a dielectric constant of '= 5.0 and thickness d is placed in the gap.
(f) Find thecapacitance of the capacitor now, C'.
(g) Find themagnitude of the charge on each of the plates now, Q'.
(h) Find theelectrical potential energy stored in the capacitor now,U'.
Case 3: The originalair-filled capacitor is disconnected from the power supply, thenthe glass sheet is placed in the gap (''= ', C'' = C') without discharging the capacitor(Q'' = Q).
(i) Find thepotential difference between the plates now, V''.
(j) Find the electrical potentialenergy stored in the capacitor now, U''.
Explanation / Answer
given that
area of plates = A = 9.0m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.