A series AC circuit contains a resistor, an inductor of 210 mH, a capacitor of 5
ID: 1445174 • Letter: A
Question
A series AC circuit contains a resistor, an inductor of 210 mH, a capacitor of 5.30 ^F, and a generator with Al/max = 240 V operating at 50.0 Hz. The maximum current in the circuit is 150 mA. (a) Calculate the inductive reactance. |65.94 * -O (b) Calculate the capacitive reactance. |601 -O (c) Calculate the impedance. Impedance is the effective resistance as a function of frequency. If you know the maximum current and the maximum voltage, how do you find the impedance? kohm (d) Calculate the resistance in the circuit.Explanation / Answer
Here ,
L = 0.510 H
C = 5.3 *10^-6 F
Vmax = 240 V
f = 50 Hz
Imax = 0.150 A
a)
inductive reactance = 2pi *f * L
inductive reactance = 2pi * 50 * 0.510
inductive reactance = 65.94 Ohm
b)
capacitive reactance = 1/(2pi * f * C)
capacitive reactance = 1/(2pi * 50 * 5.3 *10^-6)
capacitive reactance = 601 Ohm
c)
Impedance = Vmax/Imax
Impedance =240/.150
Impedance = 1600 Ohm
d)
let the resistance is R
as impedance = sqrt(R^2 + (XL - XC)^2)
1600 = sqrt(R^2 + (601 - 65.94)^2)
solving for R
R = 1507.9 Ohm
the resistance R is 1507.9 Ohm
e)
for the phase
phase angle = arctan((-601 + 65.95)/1507.9)
phase angle = -19.6 degree
the phase angle between current and generator voltage is -19.6 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.