A parallel-plate capacitor has an area A = 2.00 10-4 m2 and a plate separation d
ID: 1444936 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor has an area A = 2.00 10-4 m2 and a plate separation d = 1.00 10-3 m. (a) Find its capacitance. F (b) How much charge is on the positive plate if the capacitor is connected to a 3.00 V battery? C (c) Calculate the charge density on the positive plate, assuming the density is uniform. C/m2 (d) Calculate the magnitude of the electric field between the plates. V/m
Part 2
Two plates, each of area 2.70 10-4 m2, are used to construct a parallel-plate capacitor with capacitance 1.30 pF. (a) Find the necessary separation distance. d = m (b) If the positive plate is to hold a charge of 5.10 10-12 C, find the charge density. = C/m2 (c) Find the electric field between the plates. E = N/C (d) What voltage battery should be attached to the plate to obtain the preceding results? V = V
Explanation / Answer
a) capacitance, C = e0 A / d
C = (8.854 x 10^-12 x 2 x 10^-4) / (1 x 10^-3)
C = 1.77 x 10^-12 F
b) Q = C V = 1.77 x 10^-12 x 3 =5.31 x 10^-12 C
c) Charge density = Q/A = 2.655 x 10^-8 C/m^2
d) E = V/d = 3 / (1 x 10^-3) = 3000 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.