Figure 3 shows a possible device for measuring magnetic fields. A loop carrying
ID: 1444110 • Letter: F
Question
Figure 3 shows a possible device for measuring magnetic fields. A loop carrying a current I is dipped into a region of magnetic field. The loop is suspended from a spring of spring constant k that stretches if the magnetic field points in a certain direction. Here the loop has width l=1 cm, I=1 mA, the spring stretches 0.5 cm, k =4 *10^-4 N / m , and the magnetic field is uniform. What is the magnitude of the field? For the setup to work, is the current I clockwise
http://i64.tinypic.com/35bccir.png
Explanation / Answer
The force on the lower side stretches the string
Force of stretch on the spring = k = 4 x 10-4 x 0.005 = 2 x 10-6 N
This should be equal to the magnetic force on the lower side which is acting downwards
magnetic force = I L x B where Lx B is the cross product between length L and magnetic field B.
Here anyway, since the B and L are perpendicular,
F = I LB = 10-3 x 0.01 x B
2 x 10-6 = 10-3 x 0.01 x B
B = 2 x 10-6 / ( 10-3 x 0.01 ) = 0.2 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.