Use the worked example above to help you solve this problem. A W = 47.5 N (10.7
ID: 1442556 • Letter: U
Question
Use the worked example above to help you solve this problem. A W = 47.5 N (10.7 lb) weight is held in a person's hand with the forearm horizontal, as shown in the figure. The biceps muscle is attached d = 0.03021 m from the joint, and the weight is l = 0.353 m from the joint. Find the upward force F exerted by the biceps on the forearm (the ulna) and the downward force R exerted by the humerus on the forearm, acting at the joint. Neglect the weight of the forearm. F = N R = N Use the values from PRACTICE IT to help you work this exercise. Suppose you wanted to limit the force acting on your joint to a maximum value of 8.19 times 10^2 N. (a) Under these circumstances, what maximum weight would you attempt to lift? (b) What force would your biceps apply while lifting this weight? NExplanation / Answer
a) Apply net torque about bisep = 0
R*d - (l-d)*W = 0
8.19*10^2*0.03021 - (0.353 - 0.03021)*w = 0
w = 8.19*10^2*0.03021/(0.353 - 0.03021)
= 76.7 N
b) now Apply, Fnety = 0
F_bisep - R - W = 0
F_bisep = W + R
= 76.7 + 8.19*10^2
= 895.7 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.