Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the van\'t Hoff factors in the table below to calculate each colligative pro

ID: 481307 • Letter: U

Question

Use the van't Hoff factors in the table below to calculate each colligative property Table. Van't Hoff Factors at 0.05 m Concentration in Aqueous Solution i Expected i Measured Solute 1 1 Nonelectrolyte 2 19 NaCl 2 MgSO4 1.3 3 MgCl2 2.7 3 K2SO4 2.6 4 FeCl3 3.4 Part A the melting point of a 0.150 m iron chloride solution (ll) Express your answer using three significant figures. Th 100.26 Submit My Answers Give Up incorrect, Try Again; 3 attempts remaining Part B the osmotic pressure of a 0.084 M potassium sulfate solution at 298 K Express your answer using two significant figures atm Submit My Answers Give Up

Explanation / Answer

A)

Apply:

dTb = Kb*m*i

where, dTF = increase in BP; Kb = water's constant ad i = number of ions in solution FeCl3 = Fe+3 + 3Cl-

so

dTb = 0.512*0.15*(3.4) = 0.2611

So

Tboiling = 100 + 0.2611= 100.2611°C --> 3 sig fig = 100.°C

B)

The formula:

PI = M*RT*i

For K2SO4 = 2.6

M = 0.084 M and T = 298 K and = 0.082 L/molK

so

PI = 0.084*0.082*298*2.6 = 5.336 atm = 5.34 atm (3sig fig)

C)

BP of 1.12% mass MgCl2

so..

dTb = Kb*m*i

i = Mg+2 and 2cl- = 1+2 = 3 ions (1.3 experimental)

so

dTb = 0.512*m *1.3

m = mol of solute / kg solvetn

assume a basis of 100 g of mix:

1.12/100*100 = 1.12 g of MgCl2

mol = mass/MW = 1.12/95.211 = 0.011763 mol of MgCl2

kg solvent = (1-0.0112)*100 = 98.88g = 0.09888 kg

so

molality =0.011763/0.09888 = 0.1189

so

dTb = 0.512*0.1189 *1.3 = 0.079139°C

Tb = 100 + 0.079139= 100.079139 °C = 3 sig fig 100.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote