Use the van\'t Hoff factors in the table below to calculate each colligative pro
ID: 967297 • Letter: U
Question
Use the van't Hoff factors in the table below to calculate each colligative property.
Table. Van't Hoff Factors at 0.05 m Concentration in Aqueous Solution
Part A
the melting point of a 0.100 m iron(III) chloride solution
Express your answer using three significant figures.
Part B
the osmotic pressure of a 0.080 M potassium sulfate solution at 298 K
Express your answer using two significant figures.
Part C
the boiling point of a 1.34 % by mass magnesium chloride solution
Express your answer using two decimal places.
Solute i Expected i Measured Nonelectrolyte 1 1 NaCl 2 1.9 MgSO4 2 1.3 MgCl2 3 2.7 K2SO4 3 2.6 FeCl3 4 3.4Explanation / Answer
Solution :-
Part A
the melting point of a 0.100 m iron(III) chloride solution
FeCl3 have i = 3.4
So lets calculate the delta T
Delta T = Kf * m * i
= 1.86 C per m * 0.100 m * 3.4
= 0.6324 C
Freezing point = 0 – 0.6324 C = -0.6324 C
So the melting point of solution is -0.6324 C
Part B
the osmotic pressure of a 0.080 M potassium sulfate solution at 298 K
formula to calculate the osmotic pressure is
pi = m*r*T*I
= 0.080 m * 0.08206 L atm per mol K * 298 K * 2.6
= 5.09 atm
Part C
the boiling point of a 1.34 % by mass magnesium chloride solution
solution :-
1.34 % MgCl2 means 1.34 g in 100 g solution
Mass of water = 100 g – 1.34g = 98.66 g
So moles of MgCl2 = mass / molar mass
= 1.34 g / 95.211 g per mol
= 0.01407 mol
Molality = moles / kg solvent
= 0.01407 mol / 0.09866 kg
= 0.1426 m
Calculating the delta Tb
DeltaTb = Kb * m* i
= 0.512 C per m * 0.1426 m * 2.7
= 0.200 C
So the boiling point of solution = 100 C + 0.197 C = 100.2 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.