Two blocks are connected over a massless, frictionless pulley as shown in the fi
ID: 1442547 • Letter: T
Question
Two blocks are connected over a massless, frictionless pulley as shown in the figure above. The mass of block 2 is 10.5 kg, and the coefficient of kinetic friction between block 2 and the incline is 0.200. The angle ? of the incline is 27.5°. If block 2 is moving up the incline at constant speed, what is the mass of block 1?
Two blocks are connected over a massless, frictionless pulley as shown in the figure below. The mass of block 2 is 10.5 kg, and the coefficient of kinetic friction between block 2 and the incline is 0.200. The angle of the incline is 27.5°. If block 2 is moving up the incline at constant speed, what is the mass of block 1? Number 2.99 kg Incorrect You may have switched the direction of the friction force. Block 2 is moving up the incline. Friction always acts in the direction opposite the motion. FrictionExplanation / Answer
given:m2=10.5kg
coefficient of kinetic friction=0.2
angle=27.5
m1 g = m2 g sin 27.5 - µ m2 g cos 27.5
Let us divide every member by g
m1 = m2 sin 27.5 - µ m2 cos 27.5
m1= (10.5*sin(27.5))-(0.2*10.5*cos(27.5))=2.98kg
m1 = 6.0974 -1.7096 = 4.3877 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.