Two blocks are connected over a massless, frictionless pulley (figure below). Th
ID: 2174452 • Letter: T
Question
Two blocks are connected over a massless, frictionless pulley (figure below). The mass of block 2 is 7.5 kg, and the coefficient of kinetic friction between block 2 and the incline is 0.28. The angle ? of the incline is 23. Block 2 slides down the incline at constant speed. What is the mass of block 1?
Explanation / Answer
for m1
T - m1g = 0
for m2
m2gsin23 - mgcos23 - T = 0
T = 9.77 N
m1 = T/g = 0.997 Kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.