Based on the following data about planet X (which orbits around the Sun): Planet
ID: 1439722 • Letter: B
Question
Based on the following data about planet X (which orbits around the Sun):
Planet X's distance from Sun = 3.6E12 m
Planet X'sradius = 2E6 m
Planet X's mass = 6.8E22 kg
a.) Find gx, the size of the acceleration due to gravity on the surface of Planet X. ______ m/s2
b.) What is the weight of a 10 kg mass on the surface of Planet X? _______N
c.) How long would it take for a ball dropped from a height of 4 m to hit the ground? ______s
d.) At 3 of Planet X's radii above the planet's surface, what is gx? ___________m/s2
e.) For Planet X's orbit around the Sun, please find: its orbital speed: m/s its centripetal acceleration: __________m/s2
f.) How long is a year on Planet X? Express your answers in both seconds and Earth years: ___________s.
_________ Earth years
Explanation / Answer
As given in he question,
Distance from Sun: d = 3.6*10^12 m
Radius of planet: R = 2*10^6 m
Mass of planet: M = 6.8*10^22 kg
(a) The size of the acceleration due to gravity on the surface of Planet X,
gx = G*M / R^2 = (6.67*10^-11)*(6.8*10^22) / (2*10^6)^2 = 1.134 m/s^2
(b) The weight of a 10 kg mass on the surface of Planet X,
W = m*gx = 10*(1.134) = 11.34 N
(c) For the time i would take for a ball dropped from a height of 4 m to hit the ground,
Using: h = (1/2)*gx*t^2
=> t = sqrt[ (2*h) / gx ] = sqrt[ (2*4) / 1.134 ] = 2.66 s
(d) For the value of gx at 3 of Planet X's radii above the planet's surface,
Distance from planet's surface = 3R
Therefore, distance from planet's center = R + 3R = 4R
gx = G*M / (4R)^2 = [G*M / R^2]*(1/16)
As calculated in part a, G*M / R^2 = 1.134 m/s^2
Therefore, here gx = (1.134)*(1/16) = 0.0709 m/s^2
(e) Let orbital speed = v
=> Centripetal acceleration = v^2/d
Also, centripetal acceleration = GMs / d^2, where Ms = Sun's mass
=> v^2 / d = GMs / d^2
=> v = sqrt[ GMs / d ]
= sqrt[ (6.67*10^-11)*(1.989*10^30) / (3.6*10^12) ] = 6070.56 m/s
=> Centripetal acceleration = v^2 / d = (6070.56)^2 / (3.6*10^12) = 1.024*10^-5 m/s^2
(f) Circumference of X's orbital = 2**d
= 2**(3.6*10^12) = 2.262*10^13 m
One year = Time taken to make one revolution
= Circumference of orbital / Orbital speed
= (2.262*10^13) / 6070.56 = 3.726*10^9 s
On Earth, One year = 365 days = 365*24 hours = 365*24*3600 s = 3.154*10^7 s
Therefore, One year on X/ One year on Earth
= (3.726*10^9) / (3.154*10^7) = 118 Earth Years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.