A 800-kg two-stage rocket is traveling at a speed of 6.70×103 m/s away from Eart
ID: 1439391 • Letter: A
Question
A 800-kg two-stage rocket is traveling at a speed of 6.70×103 m/s away from Earth when a predesigned explosion separates the rocket into two sections of equal mass that then move with a speed of 2.70×103 m/s relative to each other along the original line of motion.
Part A:
What is the speed of each section (relative to Earth) after the explosion? Enter your answers numerically separated by a comma.
va, vb =
Part B:
How much energy was supplied by the explosion? [Hint: What is the change in kinetic energy as a result of the explosion?]
K =
Explanation / Answer
(A) Apply conservation of momentum:
M*V = m1*v1 * m2*v2
and v1-v2 = 2.00×10^3
=> 800*6.7×10^3 = (800/2)* (2.7×10^3 +v2) + (800/2)*v2
= 5360000 = 1080000+400v2+400v^2
= 4280000 = 400v2+400v^2
=> v2 = 1.029x10^3 m/s
=> v1 = 1.03x10^3m/s
KEi = ½MVi² =1.7956E10 J
KEf = ½(M/2)*1.029x10^3² + 1.03x10^3²) = 4.23*E8 J
b) Eex = KEf - KEi = 7.533E6 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.