A 80 kg window cleaner uses a 18 kg ladder that is 5.9 m long. He places one end
ID: 1350743 • Letter: A
Question
A 80 kg window cleaner uses a 18 kg ladder that is 5.9 m long. He places one end on the ground 2.9 m from a wall, rests the upper end against a cracked window, and climbs the ladder. He is 2.7 m up along the ladder when the window breaks. Neglect friction between the ladder and window and assume that the base of the ladder did not slip. (a) Find the force exerted on the window by the ladder just before the window breaks (b) Find the magnitude and direction of the force exerted on the ladder by the ground just before the window breaks ° (above the horizontal)
Explanation / Answer
angle made by the ladder with the wall cos theta = 2.9/5.9 = 60.55 deg
Net torque T = 0
T = 5.9 *Fg * sin (180-60.55) -(2.7 * mg * sin (190-90-60.55) -(2.9 * Mg sin (180-90-60.55) = 0
Fg = 263.16 N
---------------------------------
Horizontal force Fx = Fg = 263.16 N
Fy = mg + Mg
Fy 18* 9.8 + 80* 9.8
Fy = 960.4 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.