A 8.31-pF, parallel-plate, air-filled capacitor with circular plates is to be us
ID: 1416234 • Letter: A
Question
A 8.31-pF, parallel-plate, air-filled capacitor with circular plates is to be used in a circuit in which it will be subjected to potentials of up to 2.00 times 10^2 V. The electric field between the plates is to be no greater than 1.00 times 10^5 N/C. As a budding electrical engineer for Live-Wire Electronics, your tasks are the following. (a) Design the capacitor by finding what its physical dimensions and separation must be. radius cm plate separation cm (b) Find the maximum charge these plates can hold. pCExplanation / Answer
a)
here
d = V / E
d = 200 / (100000) = 0.002 m
the seperation between plates is 0.002 m
then
C = e0 * A / d
A = C * d / e0 = (8.31 * 10^-12 * 0.002 ) / ( 8.85 * 10^-12 )
A = 1.87 * 10^-3 m^2
then
A = pie * r^2 = 1.87 * 10^-3
3.14 * r^2 = 1.87 * 10^-3
r = sqrt( (1.87 * 10^-3 ) / 3.14)
r = 0.024 m
b)
Q = C * V
Q = 8.31 * 10^-12 * 200 = 831 pC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.