The rotor in a certain electric motor is a flat, rectangular coil with 120 turns
ID: 1438864 • Letter: T
Question
The rotor in a certain electric motor is a flat, rectangular coil with 120 turns of wire and dimensions 3.50 cm by 5.00 cm. The rotor rotates in a uniform magnetic field of 0.600 T. When the plane of the rotor is perpendicular to the direction of the magnetic field, the rotor carries a current of 15.0 mA. In this orientation, the magnetic moment of the rotor is directed opposite the magnetic field. The rotor then turns through one-half revolution. This process is repeated to cause the rotor to turn steadily at an angular speed of 3.60 x 103 rev/min.
(a) Find the maximum torque acting on the rotor.
(b) Determine the amount of work performed by the magnetic field on the rotor in every full revolution.
Explanation / Answer
Here,
Number of turns , N = 120
magnetic field , B = 0.6 T
current ,I = 15 mA = 0.015 A
angular speed , w = 3.6 *10^3 rev/min = 376.92 rad/s
a)
for the maximum torque acting on the motor = N * B * w * I * Area
the maximum torque acting on the motor = 120 * 0.6 * 0.015 * 376.92 * 0.035 * 0.05
the maximum torque acting on the motor = 0.712 N.m
the maximum torque acting on the motor is 0.712 N.m
b)
for a full rotation ,
as the potential energy is same at the initial position and the final position
amount of work performed by magnetic field = U - U
amount of work performed by magnetic field = 0 J
the amount of work performed by magnetic field is 0 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.