A 42cm diameter wheel consists of a rim made from a rigid plastic, with linear d
ID: 1438840 • Letter: A
Question
A 42cm diameter wheel consists of a rim made from a rigid plastic, with linear density of 25.0g/cm and 6 spokes (hint: 6 slender rods of linear density), released at the top of a 58.0m. high hill. How fast is the wheel rolling (i.e. angular velocity) at the bottom of the hill? A 42cm diameter wheel consists of a rim made from a rigid plastic, with linear density of 25.0g/cm and 6 spokes (hint: 6 slender rods of linear density), released at the top of a 58.0m. high hill. How fast is the wheel rolling (i.e. angular velocity) at the bottom of the hill? A 42cm diameter wheel consists of a rim made from a rigid plastic, with linear density of 25.0g/cm and 6 spokes (hint: 6 slender rods of linear density), released at the top of a 58.0m. high hill. How fast is the wheel rolling (i.e. angular velocity) at the bottom of the hill?Explanation / Answer
diameter of the wheel, d=42cm
radius of the wheel, r=0.21m
no of spokes is 6
linear density of spokes is u=25g/cm
height of the hill, h=58m
by using conservation of enegry,
m*g*h=1/2*m*v^2+1/2*I*w^2
here,
I=I_rim + I_spokes
I=m_rim*r^2+6*(1/3*m_spokes*r^2)
and
m_rim=u*(2pi*r)
m_spoke=u*r
now,
I=u*2pi*r^3+2*u*r^3
I=2*u*r^3(pi+1)
and
m*g*h=1/2*m*v^2+1/2*I*w^2
m*g*h=1/2*m*(r*w)^2+1/2*(2*u*r^3(pi+1)*w^2
m*g*h=1/2*m*r^2*w^2 + u*r^3(pi+1)*w^2
here,
m=u*(2r*(pi+3))
then,
m*g*h=1/2*m*r^2*w^2 + u*r^3(pi+1)*w^2
u*(2r*(pi+3))*g*h=1/2*u*(2r*(pi+3))^2*r^2*w^2 +u*r^3(pi+1)*w^2
2r*(pi+3)*g*h=r*(pi+3)^2*r^2*w^2 + r^3(pi+1)*w^2
====>
w=sqrt((pi+3)*g*h)/(r^2*(pi+2))
w=sqrt((pi+3)*9.8*58)/(0.21^2*(pi+2))
w=260.57 rad/sec ----->
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.