You are givem a 47 V battery and two resistors of resistances 25.5 ohms and 96 o
ID: 1438502 • Letter: Y
Question
You are givem a 47 V battery and two resistors of resistances 25.5 ohms and 96 ohms.
1.Find current in A when these resistors are connected in series with the battery.
2.Find the power dissipated in W by the 25.5 ohms resistor when connected in series with rest of the circuit.
3.Find the power dissipated in W by the 96 ohms resistor when connected in series with rest of the circuit.
4. Find the current in A being drawn from the battery when the resistors are connected in parallel with the battery.
Explanation / Answer
part 1 )
when connected in series
Req = R1 + R2 = 25.5 + 96 = 121.5 ohm
I = V/Req
I = 47/121.5
I = 0.3868 A
part 2)
P = I^2*R
in series current is same for every resistor
P at 25.5 ohm
P = 3.81578 W
part 3 )
P at 96 ohm
P = 14.65 W
part 4 )
in parallel equivalent resistance
1/Req = 1/R1 + 1/R2
Req = R1*R2/(R1+R2)
Req = 20.148 ohm
I = V/Req
I = 2.3327 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.